“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Dolabımı Boyamak İstiyorum

Soru; 4 kapılı gar dolabımı boyamak istiyorum daha uzun ömürlü olması için ve pütürlü dalgalı bi görünüm olmaması için sırasıyla yapmam gerekenler neler?
Cevap; Merhabalar hanımefendi. Keşke bana kar dolabın resmini yollamış olsaydınız. Nasıl bir yüzey olduğunu artık tahmin ederek bu soruyu cevaplayacak. Öncelikle mevcut dolabın yüzeyi nedir? Aslında bu çok önemliydi. Şimdi yapılması gereken kalın dişli bir zımpara ile yüzeyde çizikler oluşturmaktır.

Gayemiz burada oluşturacağımız çiziklere üzerine sürecimiz astarın tutulmasını sağlamaktır. Güzel bir şekilde zımpara yaparak dolap yüzeyinde çizikler oluşturacağız. Sonrasında alacağımız astar malzemesi ile dolabımızı bu uyuyacaz. Uyguladığımız astar malzemesi bir gün kurulmalıdır. Bir gün astar malzemesi tamamen kuruduktan sonra ince bir zımpara ile yüzeyinde hafif bir şekilde zımpara yapacağız. Yine gayemiz küçük narin çizikler oluşturmaktır.

Ayrıca boya uygulamasında oluşabilecek pütür veya küçük pislikler var ise temizlenmesini sağlamış olacağız. Üzerine benim tavsiyem sentetik uyandır. Dilerseniz sizler uygulayabilirsiniz. Uygulaması yaptıktan sonra mutlaka üzerine sertleştirici cilalar uygulaması yapmalısınız. Aksi takdirde su bazlı boyalar sentetik boyalar kadar dayanıklı Ömürlü olmaz.

İki boyu arasında da uygulama yöntemleri farklıdır. Sentetik boya tiner bazlı olduğu için uygulama yaparken ciddi bir koku oluşturacaktır. Solunum yolları ile alakalı bir probleminiz var ise işi ehline emanet etmenizi tavsiye ederim. Eğer bir bütçe sorunu yaşıyorsanız bunu kullanmalısınız. Çünkü bu boyayı sizler yapabilirsiniz. Dediğim gibi yalnız bu boya yaparken mutlaka uygulama bittikten sonra üzerine sertleştirici bir cila uygulaması yapmanız gerekir.

Astar uygulamasını yaptıktan sonra yapacağınız boya çalışmasında mutlaka tam manasıyla kuruma süresini beklemelisiniz. Bu çalışmaları yaparken iz olmamasından sakınmak için kaliteli malzemeler kullanmalısınız. Bir de uygulama yaparken seri ve hızlı davranmalısınız. Aslında bir çok teknik detay var buradan hangi birine nasıl yazacağımı bilmiyorum. Yalnız hepsi küçük noktalardır.
Eka Yapı Dekorasyon
Erhan Usta

Kapılarım Kağıt Gibi Soyuluyor

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Alçı Nasıl Çekilir