“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Fayans Üstüne Epoksi Boya Sürülürmü

Soru; Fayans Üstüne Epoksi Boya Sürülürmü? Merhaba, biz mutfak duvarlarindaki fayanslara epoksi boya surduk. sonrasında ise alçı, saten alçı ve boya ile tamamladık. Sonrasında ise tüm yaptığımız uygulamalar fayans üzerinden teflon tavadan dökülür gibi döküldü. Epoksi tamamen yanlış bir seçimmiş.
Cevap; Merhaba göndermiş olduğunuz maildeki detayları okuduğumda bizler hiç kimseye böyle bir uygulamayı tavsiye etmiyoruz sadece buradaki yazdıklarınız içerisinde boya uygulaması doğru dur.
Yani fayanslar üzerine sürülen epoksi boya doğrudur boyanın üzerine yapılan işlem tamamen yanlıştır.
Benim soru-cevap bölümünde yazmış olduğum bütün soruları okuyun ben bize gelen soruların hiçbirine bu yönde cevap vermemişimdir.
Size bu bilgileri veren yanlış bilgi verip sizi yanlış yönlendirmiştir.
Veyahut siz hayalen böyle bir şeyin doğru olabileceğini düşünüp bu yolu izleğinizden yanlışa düşmüş olmalısınız.
Epoksi boya üzerine alçı uygulaması kesinlikle yapılmaz çünkü alçı boya içine nüfüs etmez yüzeysel bir yapışma olur ve sonrasında döklür kalkar.
Kii sizin başınıza gelende aynı durum yazdığınıza göre.
 
Alçı uygulaması yaparken zemine mutlaka astar uygulaması yapar daha sonrasında alçı uygulaması yaparız.
Epoksi uygulamasını sadece fayansı boyama adına kullanırız.
Epoksi boyayı daha sonraki yapacağımız bir çalışma için veyahut alçı uygulaması için zemin olarak astar malzemesi olarak düşünmeyiz ve Kullanmayız.
Yapılan alçıların tamamen döküldüğünü ve sorulduğunu söylüyorsunuz ki kaçınılmaz.
Bizler boyacı ustası olarak bırakın epoksi boya gibi sol ben bazlı boyaların üzerine alçı uygulaması yapmayın biz su bazlı boyaların üzerine dahi dilek alçı uygulaması yapmıyoruz.
Siz madem fayansların üzerine alçı uygulaması yapacaktınız neden Epoksi boya sürdüğünüz.
Direk beton astarı sürüp üzerine alçı uygulaması yapar sapa sağlam bir iş ortaya çıkarmış olurdunuz.
Zannediyorum siz yanlış bir bilgi aldınız ve yanlış yönlendirildiğiniz.
Ya da ben şöyle olduğunu düşünüyorum siz böyle olursa bir sıkıntı olmayacağını düşünerek kendi kafanıza göre hareket ettiniz.
Fayansın üzerine sürülen epoksi boya kesinlikle kalkmaz.
Burada kalkan boya üzerindeki alçı uygulamasıdır.
Son zamanlarda bizlerde duvar kağıdı uygulaması yapıyoruz.
Duvar kağıdı ustası gitmeden önce mutlaka boyacı ustaları gidiyor ve fayans üzerine sürdükleri astar bir gün kuruduktan sonra üzerine alçı uygulaması yapıyor.
Kağıt uygulaması öncesinde tekrardan astar sürüyoruz ve bir gün sonrasında duvar kağıdı uygulamasını yapıyoruz.
Böyle yapmış olduğumuz bunlarca iş var ve daha çok şükür hiçbirinden bir geriye dönüş ve şikayet almadık.
Sizin göndermiş olduğunuz soruda mutlaka bir hata vardır.
Hiçbir boya üzerine alçı uygulaması yapmak mantıklı değildir.
Sağlam değildir. Kesinlikle sorun çıkartır.
İşinin ehli uzman bir boyacı ustası bunu bilir. Kesinlikle böyle bir uygulamaya kalkışmaz.
Tabii yaptığı işin arkasında duruyor çıkacak problemi tamir ederim telafi ederim ya da ne sorun olursa olsun karşılarım gibisinden garanti vermiyor ise.
Ben firma olarak usta olarak ve karakter ahlak olarak yapmış olduğu her işi para karşılığında yapmış olduğum her çalışmaya garanti veriyorum çünkü hiçbir işte sağlam olmasından yana kaçmıyorum.
Dolayısıyla da problem çıkacağını ve benim sıkıntıyla karşılaşacağımı zannetmiyorum.
Tabii ki yapmış olduğumuz işlerdez problemler çıkıyor unuttuğumuz ihmal ettiğimiz veya başka bir ustamızın gözardı ettiği problemlerle karşılaşıyoruz.
Bu durumda yapmış olduğunuz çalışma müşterimize ne diyeceğim uygun bir zaman belirleyip gidip sorunu problemi gidermektir.
Çünkü para karşılığında bu işi yapıyoruz işimizin karşılığında insanların bizim bedelimizi ödedi için oradaki problemi ve sorunu gidermek zorunda olduğumuzu biliyoruz.
Ben yıllardır bu işi yapan bir usta olarak yaptığım işler dahil bize gönderilen sorularda bile kesinlikle en doğru ve en sağlam işleri tavsiye ediyorum.
Ama şunu da unutmamak lazım ben ne kadar doğru tavsiye etsem de nasıl bir uygulama yöntemi veya yol izleneceğini söylesemde kullanılan malzeme ve ustalık da çok önemlidir.
Sizler iyi bir usta alır söylediklerimizi yapar fakat ustayı kötü bir kalitesiz bir malzeme getirirseniz bu işin sonu hüsrandır.
Kaliteli malzemeler alır da işinin ehli olmayan bir ustaya bu işi yaptırırsanız yine bu işin sonu hüsrandır.
Dediğim gibi bizim işimiz inşaat sektöründe her ne kadar insanlar tarafından önemesede aslında bir zanaat bir uzmanlık ve kesinlikle yetenek tecrübe işidir.